Darowizna działki – jakie dokumenty są potrzebne?

0
231

Wszelkie transakcje wykonywane na rynku nieruchomości obarczone są spełnieniem wielu formalności. Podobnie jest w przypadku sprzedaży lub darowizny działki, kiedy konieczne jest sporządzenie aktu notarialnego. Jakie dokumenty powinniśmy przygotować udając się do notariusza?

Potwierdź kim jesteś

W trakcie przygotowań do wizyty w kancelarii łatwo zapomnieć o zupełnie podstawowym dokumencie, jakim jest… dowód osobisty. Przy dokonywaniu czynności notarialnej notariusz musi bowiem potwierdzić tożsamość osób biorących udział w czynności. Oczywiście, zamiennie do dowodu, możliwe jest też przedstawienie paszportu lub karty pobytu.

Sprzedaż lub darowizna działki – dokumenty

Niestety w tym wypadku lista wymaganych dokumentów jest stosunkowo długa:
• Odpis z księgi wieczystej,
• Podstawa nabycia (np. akt poświadczenie dziedziczenia, wypis aktu notarialnego umowy sprzedaży),
• Zaświadczenie Naczelnika Urzędu Skarbowego stwierdzające zapłatę podatku od spadków i darowizn,
• Dane osobowe stron czynności (w tym PESEL),
• Cena sprzedaży lub wartość rynkowa przedmiotu darowizny,
• Data wydania przedmiotu umowy,
• Wypis z rejestru gruntów wraz z wyrysem (jeżeli działka ma być wydzielona do nowej księgi wieczystej).

Terminy

Każda kancelaria notarialna działa według określonych reguł, ale co do zasady dokumenty powinny zostać dostarczone do notariusza przynajmniej na jeden dzień roboczy, przed ustalonym terminem dokonania czynności. To ułatwi pracę nad przygotowaniem aktu notarialnego, a także przygotuje nas do wizyty w kancelarii, tak aby odbyła się ona sprawnie i bezproblemowo. Najczęściej osobiste dostarczenie dokumentów nie jest wymagane. Można tego dokonać przesyłając również ich elektroniczne skany. Wszystko zależy natomiast od istoty i znaczenia dokumentów.

Zaufaj fachowcom

Gdy nadal masz wątpliwości bądź nie jesteś pewien swojego działania, poproś o pomoc profesjonalistów. Na rynku funkcjonuje wiele kancelarii, które słyną z fachowej i życzliwej obsługi klientów. Wśród nich znajduje się m.in. katowicka kancelaria Notariusz Notus Katowice. Pamiętaj, że potwierdzenie czynności prawnych przez notariusza, wielokrotnie jest wymagane dla ostatecznego dojścia danej transakcji do skutku i skutecznego urzeczywistnienia jej w obrocie prawnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here