Gliwice – jakie wyzwania na najbliższe lata?

0
65

Gliwice to miasto, które słusznie od wielu lat uchodzi za najlepsze miejsce do życia na Górnym Śląsku. Nie oznacza to jednak, że gród nad Kłonicą jest wolny od problemów. Na co w najbliższych latach musza zwrócić uwagę włodarze miasta?

Mieszkania w Gliwicach – paląca potrzeba

Nowe mieszkania w takim mieście, jak Gliwice powstają w ostatnim czasie ja, grzyby po deszczu. Warto dbać o podtrzymanie tak dobrej tendencji. Zwłaszcza, że miasto silnie odczuwa zjawisko dezurbanizacji i coraz więcej mieszkańców wybiera budowę domu poza ścisłym centrum, często w sąsiednich gminach. To ma wpływ na demografię (znacząca ostatnio utrata liczby mieszkańców), ale też na kwestie finansowe (podatki). Dlatego nowe budownictwo może w pozytywny sposób zatrzymać ten kierunek.

Infrastruktura rowerowa

Coraz więcej miast stawia na zrównoważony transport publiczny i rozwój komunikacji rowerowej. Niestety w Gliwicach ten element został zaniedbany, a miasto zmaga się z dużym ruchem samochodów w centrum i wysokim stężeniem niekorzystnych dla zdrowia pyłów (smog). Dlatego jednym z wyzwań dla Gliwic na najbliższe lata będzie stworzenie przyjaznej sieci ścieżek rowerowych, które pozwolą na korzystanie z dwóch kółek.

Dialog z mieszkańcami

To problem, na który od lat zwracają uwagę mieszkańcy. W Gliwicach środowiska społeczników, aktywistów czy rad osiedlowych są wyjątkowo daleko trzymane od procesów decyzyjnych. To z kolei przekłada się negatywnie na zaangażowanie mieszkańców w życie publiczne i z każdym rokiem spada jakość debaty publicznej w mieście. Sytuacji nie poprawia dość bierna w swoim działaniu Rada Miasta.

Gliwice – tu warto żyć

Pomimo powyższych problemów, nie ulega wątpliwości, że Gliwice to miasto idealne do mieszkania. Skrojone na miarę, z bogatą historią, nowoczesne i znajdujące się w dogodnym położeniu aglomeracji górnośląskiej – jest stąd blisko do wszystkich pozostałych miast, a jednocześnie Gliwice pozostają na uboczu regionu, co gwarantuje bliskość lasów i terenów rekreacyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here