Różnice między radcą prawnym, adwokatem, mecenasem i prawnikiem

0
33

Świat prawa bywa zaplątany i często mylimy się odnośnie pojęć z nim związanych. Dziś wyjaśnimy różnice między często (i błędnie) zamiennie używanymi definicjami: radcą prawnym, adwokatem, mecenasem i prawnikiem.

Kancelaria adwokacka i kancelaria radcy prawnego

Zarówno radca prawny, jak i adwokat są tytułami zawodowymi – aby je osiągnąć, należy ukończyć 5-letnie studia prawnicze oraz 3-letnią aplikację – adwokacką lub radcowską – w samorządach zawodowych oraz zdać egzamin. Zawody te są równoważne ze sobą i znajdują się pod ochroną prawną. Adwokat oraz radca prawny mogą reprezentować osoby fizyczne, osoby prawne i organizacje przed sądami we wszystkich sprawach – cywilnych, rodzinnych, karnych, administracyjnych.

Klienci radców prawnych i adwokatów chronieni są rygorystycznymi zasadami – np. obowiązek przestrzegania tajemnicy zawodowej, konflikt interesów, odpowiedzialność cywilna, odpowiedzialność dyscyplinarna.

Radca prawny może być zatrudniony u konkretnego przedsiębiorcy (umowa o pracę), a adwokat może wyłącznie świadczyć usługi – jako indywidualna działalność gospodarcza lub w spółce (umowa cywilnoprawna).

Mecenas – tytuł grzecznościowy

Mecenas nie jest tytułem zawodowym, a wyłącznie tytułem grzecznościowym, zarówno wobec adwokata, jak i radcy prawnego, a czasem też wobec aplikantów na te zawody.

A kim jest prawnik?

Prawnikiem jest każda osoba po ukończeniu studiów prawniczych, a wiec oprócz radcy prawnego i adwokata obejmuje sędzię, notariusza, prokuratora, a także osoby po ukończeniu studiów ale bez tytułu zawodowego. Jeśli prawnik nie ma prawa do wykonywania konkretnego zawodu, to może udzielać porad prawnych i sporządzać umowy. Kancelaria adwokacka ani kancelaria radcy prawnego nie jest jednak w jego zakresie. Dlatego przed udaniem się do kancelarii sprawdź koniecznie jaki tytuł ma osoba ją prowadząca i wystrzegaj się kancelarii prawnych i doradztwa prawnego. Wynika to z tego, że taki prawnik nie będzie mógł udzielać reprezentacji przed sądem, a klient nie jest chroniony zasadami obowiązującymi adwokatów i radców prawnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here