Nietypowe rodzaje śrub i ich zastosowanie

0
37

Śruba każdemu kojarzy się z nagwintowanym walcem oraz sześciokątnym łbem na śrubokręt lub klucz imbusowy. Jednak jest ich znacznie więcej, a różnice są naprawdę dość pokaźne. Zobacz do czego służą mniej oczywiste rozwiązania śrubowe.

Śruby rzymskie i wkręty samowiercące

Jednym z najbardziej ciekawych rozwiązań są śruby rzymskie, mające formę dwóch prętów, nagwintowanych w przeciwnych kierunkach, które są połączone nakrętką. Dzięki temu, są bardzo odporne na napinanie i naciąganie i w tym też się specjalizują. Są doskonałe do napinania sieci trakcyjnych, lin w ringach bokserskich czy want w żaglówkach. Są też powszechnie używane w budownictwie ze względu na swoją wytrzymałość. Lotnictwo i teatry – tam znajdą zastosowanie te śruby. Sklep w którym będziemy szukać tych śrub nie jest trudny do znalezienia – znajdują się one w każdej hurtowni ze śrubami czy sklepie budowlanym.

Ciekawym rozwiązaniem są wkręty samowiercące, które wyglądają może niepozornie, ale mają wszechstronne zastosowanie zwłaszcza w budownictwie i przy budowie stalowych konstrukcji. Nie wymagają wcześniejszego przygotowywania otworów i wwiercają się w materiał. Dzięki temu, takie połączenie jest bardzo trwałe, a łączone mogą być materiały nawet bardzo grube i trwałe.

Śruby motylkowe, oczkowe…

Kolejną śrubą, która ma specyficzne zastosowanie jest śruba motylkowa, inaczej nazywana „skrzydełkową”, która posiada specyficzne metalowe „skrzydełka”. Umożliwiają one w łatwy sposób regulować poziom wkręcenia. Innym jeszcze rodzajem jest śruba oczkowa, inaczej nazywana „śrubą z uchem”. Dzięki otworowi są doskonałe do montażu lin i siatek, dzięki czemu znajdują zastosowanie np. w transporcie do utrzymywania ładunku w odpowiednim miejscu.

Do skręcania mebli?

Część śrub jest przystosowana specjalnie do skręcania mebli i innych konstrukcji drewnianych. Są to między innymi śruby stożkowe, które mają łeb o takim kształcie, by po wkręceniu nie wystawał ponad powierzchnię elementów skręcanych. Dzięki temu nie ma ryzyka zaczepienia się o wystający element oraz zachowana jest estetyka mebla. Popularne są także wkręty z łbem walcowym, drewniane kołki oraz trzpienie mimośrodowe wraz z mimośrodami. Takie rozwiązania gwarantują dobrą wytrzymałość mebla oraz jego estetykę, którą możemy polepszyć używając plastikowych zaślepek w kolorze okleiny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here