Bezsilność człowieka w starciu z naturą – oficjalny raport w sprawie tragedii w kopalni Zofiówka

0
43

Z przedstawionego przez ekspertów sprawozdania jednoznacznie wynika, że majowy wstrząs w kopalni Zofiówka, w którym zginęło pięciu górników, to efekt gwałtownego wyładowania energii w górotworze. Nie zawinił więc człowiek. W tej nierównej walce przegrał on z naturą.

Okazuje się, że tragiczny wstrząs w KWK Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju był silniejszy niż 110 tysięcy zjawisk sejsmicznych, które zostały odnotowane w ciągu ostatnich 20 lat istnienia kopalni. Główną przyczyną zdarzenia okazał się wstrząs będący wynikiem przesunięcia mas skalnych w rejonie zaburzeń tektonicznych na dwóch uskokach. Złożyła się na to działalność kopalni w całym okresie prowadzenia robót górniczych. W zakładzie nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości, również w prognozowaniu wstrząsów. Przegrana z naturą? Tak najlepiej można podsumować tragedię w KWK Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju.
Wstrząs w kopalni Zofiówka miał siłę 3,9 stopni w skali Richtera. Był to najsilniejszy wstrząs w historii istnienia zakładu. 5 maja w wyniku zdarzenia życie straciło pięciu górników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here