Na Śląsku mafia handlowała złotem. 24 osoby zostały zatrzymane. Podejrzani mieli wyłudzić podatek VAT

0
24

Na terenie województwa śląskiego funkcjonariusze CBŚP przeprowadzili dwie wielkie akcje. Zatrzymano aż 24 osoby. Członkowie mafii podejrzani są m.in. o wyłudzanie podatku VAT z handlu złotem.

Pierwsze śledztwo jest prowadzone przez policjantów z katowickiego CBŚP pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach. Ustalono, że jedna ze spółek działających w województwie śląskim od listopada 2019 roku do listopada 2013 roku, generowała bardzo wysokie kwoty VAT do zwrotu, dokonując wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów do kontrahentów z Czech, Francji oraz Belgii.

Śledczy ustalili, że w Polsce funkcjonowała zorganizowana grupa przestępcza, która pozorowała działalność gospodarczą dotyczącą obrotu złotem. Ustalono, że złoto nie pochodziło od dostawców wskazanych na fakturach zakupu. 99% transakcji było fikcyjnych i służyło jedynie do uzyskania przez spółkę faktur “kosztowych”. Podatek VAT który był ujawniony na tych fakturach nie było faktycznie płacony przez dostawców. Ustalono również, że spółka nielegalnie sprowadzała złoto z rejonów objętych konfliktami – z Laosu, Ghany i Republiki Środkowoafrykańskiej. Zatrzymani usłyszeli w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw, jak też popełnienia przestępstw karno-skarbowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here