Obraz Matki Bożej w Piekarach Śląskich jest młodszy niż dotychczas przypuszczano

0
61

Ozdobiony papieskimi koronami obraz Matki Boskiej Piekarskiej jest blisko sto lat młodszy niż przypuszczano. Jego autorem jest malarz Karol Zipser.

O najnowszych ustaleniach dotyczących historii piekarskiego obrazu poinformowała Archidiecezja Katowicka. Tych ustaleń dokonano podczas marcowych badań w Pracowni Konserwacji i Restauracji Malowideł na Płótnie Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Jak podała katowicka kuria, na wyniki wszystkich dokładnych badań przeprowadzonych w Krakowie będziemy musieli jeszcze poczekać. Odsłoniły one jednak historię powstania obrazu. Dotychczas uważano, że Karol Zipser, którego imię i nazwisko umieszczone zostało pod płótnem dublażowym, zajmował się w 1795 roku jedynie odrestaurowaniem obecnie koronowanego wizerunku. Dziś już wiemy, że jest on autorem tego obrazu.

Oryginalny obraz pochodzi prawdopodobnie z XV lub XVI wieku. W 1702 roku został wywieziony do Opola, gdzie znajduję się do dzisiaj. Od tego czasu w Piekarach wisi kopia, którą w 1795 roku odnowił śląski malarz Karol Zipser.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here