Tradycyjne góralskie potrawy

0
41

Nieodzowną częścią jakiekolwiek wycieczki jest skosztowanie lokalnych przysmaków. Kultura podhalańska ma ich naprawdę wiele! Warto jest zapytać miejscowych, gdzie można dobrze i tradycyjnie zjeść.

Apartamenty do wynajęcia – Zakopane to duży wybór!

Aby owinąć się zakopiańską kulturą, wypada spędzić co najmniej kilka dni w mieście. Zakopane ma bardzo duży wybór miejsc noclegowych – możemy wybierać między pokojami w rodzinnych pensjonatach a luksusowymi apartamentami. Znajdziemy w Zakopanem apartamenty z SPA, z kominkiem czy też przystosowane specjalnie dla dużych rodzin. Jeśli znajdziemy już wygodne lokum, możemy pójść zwiedzać lokalną kuchnię.

Kuchnia podhalańska

Tradycyjne regionalne potrawy są przygotowane z prostych składników, bardzo sycące i kaloryczne. Związane jest to z trudami życia w górach – po męczącym dniu pracy fizycznej, należało zjeść odpowiedni posiłek. Podstawą kuchni góralskiej są gotowane ziemniaki i kluski oraz mąka jęczmienna, kukurydziana i owsiana. Jeśli chodzi o omastę, to popularna była topiona słonina i skwarki. Mleko pito tylko odświętnie, a powszechnie używano serwatki i maślanki. Podyktowane było to tym, że produkty mleczne były wyrabiane na sprzedaż. Gospodarstwo sprzedawało biały ser, oscypki, jaja i masło.

Produkty i dania typowe dla kuchni góralskiej

Z kulturą góralską nieodzownie kojarzą się produkty z mleka owczego  – sery, takie jak bryndza, bundz i oscypek. Każdy z nich ma określoną metodę wytwarzania, a ich smak może się różnić w zależności od użytego mleka. Na przykład najsmaczniejszy bundz powstaje na wiosnę, z wiosennego wypasu. Zamiast chleba, górale spożywali moskole – placki pieczone na blasze, składające się z ziemniaków i mąki.

Kuchnia podhalańska opiera się w dużej mierze na ziemniakach. Jednym z dań z nich przygotowanych są hałuski – kluski z tartych ziemniaków, mąki i soli. Oczywiście mówiąc o kuchni regionalnej góralskiej, nie można zapominać o kwaśnicy – charakterystycznej zupy z kiszonej kapusty i mięsa, bez jarzyn. Podaje się ją najczęściej z ziemniakami lub chlebem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here