Wilhelm Szewczyk – kim był człowiek, o którym dziś mówi cała Polska?

0
171

Przemianowanie placu Wilhelma Szewczyka w Katowicach na plac Marii i Lecha Kaczyńskich spotkało się z negatywnym odzewem ze strony mieszkańców Katowic. Po kilkudniowych protestach przed wejściem do budynku PKP, Radni Miasta zdecydowali się zaskarżyć decyzję wojewody, który przemianował plac Szewczyka bez konsultacji społecznych, powołując się jedynie na ustawę dekomunizacyjną.
Wilhelm Szewczyk urodził się w 1916 roku w Czuchowie, zmarł w 1991 roku w Katowicach. Dla jednych był działaczem komunistycznym, posłem w Sejmie PRL, zarzucano mu przynależność do PZPR. Jednak dla swojego pokolenia stał się autorytetem, szerzącym kulturę Śląska. Pisał wiersze, powieści, eseje, pokazując śląskie losy i wybory, które rozgrywały się na tle spraw narodowych i społecznych. Lokalną tożsamość budował m.in. w telewizyjnych gawędach ,,Z dymkiem cygara”.

Tablica pamiątkowa Wilhelma Szewczyka – Fot.Wikipedia

Próba usunięcia Wilhelma Szewczyka z przestrzeni publicznej pokazała, że oceniono go jedynie, jako komunistę i działacza PRL – u. Sprawa wciąż trwa, jednak niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, kim był Wilhelm Szewczyk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here